Przepisy sezonowe - Dynia / Szpinak / Marchewka

     Jesień zawitała do Szczecina już na dobre, a ja na stałe zadomowiłam się w naszym małym m1. Jestem przeszczęśliwa, że wróciłam do domu, aż z tego wszystkiego w ostatnich dniach niespecjalnie skupiałam się na gotowaniu. Dzisiaj przy bezkacowej wyjątkowo niedzieli, postanowiłam to zmienić. Zazwyczaj w domu gotujemy to na co konkretnego dnia mamy ochotę, dzisiaj chciałam jednak przygotować coś z produktów sezonowych. Nie jest tajemnicą, że konkretne owoce lub warzywa najlepiej smakują i mają najwięcej witamin w naturalnej porze swoich zbiorów. Wtedy są też najtańsze, co jest dodatkowym plusem.
      Moim głównym celem podczas obmyślania obiadu było odczarowanie królowej jesieni, czyli dyni. Kiedyś mieliśmy okazję spróbować w pewnym hotelu zupy kremu z dyni i marchewki, który średniosmaczny, zraził nas do dyniowatych na amen. Postanowiłam więc przemycić dynię w bardziej przystępnej formie czyli ugotowanej w risotto, które jest chyba moim ulubionym sposobem na przygotowanie ryżu. Poniżej przedstawię Wam szybki sposób na jego przygotowanie.


Risotto dyniowe

Składniki (dla 4 osób)
- około szklanki ryżu - najlepszy będzie ryż do risotto, ale ja zazwyczaj używam tego, który akurat mam pod ręką),
- 3/4 szklanki cydru lub białego wina,
- dynia, mała lub średniej wielkości w zależności jak bardzo lubicie to warzywo,
- twardy ser, parmezan, grana padano lub inny,
- cebula,
- 700ml bulionu,
- pół łyżeczki ostrej papryki,
+ zioła, sól, pieprz.

Sposób przygotowania risotto nie jest skomplikowany, a efekt jest zawsze zadowalający. Wydaje mi się też, że trudno to danie zepsuć. Zaczynamy od zeszklenia cebuli, na tym etapie dodaję też zioła (jeśli macie świeże np. rozmaryn - super, jeśli nie, zioła porwansalskie też się nadadzą). Następnie należy wsypać ryż i uprzednio pokrojoną w drobną kostkę dynię. Chwilę przesmażyć i dodać paprykę oraz wlać wino. Teraz przyprawić solą i pieprzem. Podgotować przez pół minuty i... właściwie koniec filozofii. Od tego momentu należy stopniowo dolewać gorącego bulionu gdy ryż będzie wchłaniał wcześniej nalaną ilość. Ryż i dynia powinny ugotować się w około pół godziny. Polecam rozgnieść pod koniec dynię widelcem. Po ugotowaniu zdejmujemy z ognia i dodajemy starty ser, ilość według uznania (ja dodałam 1/3 szklanki). Przygotowując to risotto inspirowałam się przepisem z Kwestii Smaku.

Jako dodatek do risotto, przygotowałam roladę z polędwicy wieprzowej nadziewaną szpinakiem i serem (można dodać dowolny jaki macie w lodówce). Polędwiczkę należy oczyścić i naciąć z obu stron wzdłuż nożem tak aby można było utworzyć z niej płat, ktory można rozbić tłuczkiem. Następnie przyprawić solą, pieprzem i czosnkiem. Szpinak podsmażyć chwilę na maśle z drobno pokrojoną cebulą i czosnkiem. Ułożyć na środku polędwiczki i dodać starty ser. Zawinąć mięso w roladkę i obwiązać dookoła nitką tak, aby nie rozwaliła się podczas pieczenia. Przesmażyć polędwiczkę ze wszystkich stron i włożyć w natłuszczonym naczyniu żaroodpornym do piekarnika rozgrzanego na 180 stopni. Tak przygotowane mięso piec przez 30 minut.

Na tym etapie danie jest już skończone, ja do polędwiczki lubię szybki sos na bazie octu balsamicznego. Do tłuszczu wytopionego z mięsa podczas pieczenia dodajemy kilka łyżek octu balsamicznego i chwilkę smażymy, następnie dodać jedną lub dwie łyżeczki śmietany 18% i szybko wymieszać i chwilę podgotować. Gotowym sosem polać polędwiczki.



rolada z polędwiczki wieprzowej


Pozostając w klimacie jesiennym, na deser proponuję klasyczne ciasto marchewkowe. Mimo, że nie jestem wielką fanką tego warzywa, to w formie ciasta je ubóstwiam. Kiedy tylko zaczyna się jesień nie ma opcji, że go nie przygotuję. Nie jest to już tak szybkie danie, ponieważ chwilę trzeba poświęcić na starcie marchewek, ale warto.

Ciasto marchewkowe

Składniki (na blachę 20x30cm)
- 4 jajka,
- szklanka mąki,
- szklanka cukru,
- 4 średniej wielkości marchewki,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej,
- łyżeczka cukru wanilinowego,
- łyżeczka cynamonu,
- szklanka oleju.

Marchewkę oczyścić i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Suche składniki wymieszać w jednej misce. Jajka utrzeć z cukrem, następnie stopniowo dodawać porcjami mąkę z proszkiem, sodą, cukrem wanilinowym i cynamonem. Po połączeniu się składników powoli wlać olej cały czas mieszając. Na sam koniec dodać startą wcześniej marchewkę. Tak przygotowaną masę przelać do formy, wyłożonej papierem lub wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą/mąką. Ja polecam drugą opcję, ponieważ ciasto jest bardzo wilgotne i papier może się do niego przykleić. Temperatura pieczenia w zależności od piekarnika - termoobieg 150 stopni i 60 minut, dla grzania od dołu 45 minut i 200 stopni. 

Po wystudzeniu ciasto posypać cukrem pudrem lub posmarować serkiem mascarpone z dodatkiem cukru. 




Taka jest moja jesienna propozycja na niedzielne menu. A co Wam najbardziej kojarzy się z jesienią?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz